Strona główna | Mapa serwisu
Pokazy specjalne
Informacje ogólne > Pokazy specjalne

"Pajęczyna szczęścia"
reżyseria i scenariusz: 
Piotr Kielar

zdjęcia:
Michał Pałka, Piotr Kielar



STRESZCZENIE:

Edward Kubacki, słynny charakteryzator i stylista epoki PRL-u, legenda kinematografii i estrady pada ofiarą myślenia życzeniowego: całe życie gra i czeka na wielką wygraną w Totolotka, zakłady sportowe, wyścigi konne…
Danuta Rinn, Anna Seniuk
i Bolesław Borowicz świadczą o złotych czasach Kubackiego, od „Zakazanych piosenek” przez „Noce i dnie” po filmy Grzegorza Królikiewicza.

 
  
  


Pokaz specjalny "Bez Granic""Śląski OFF" Pokaz ma na celu prezentację offowej twórczości filmowej związanej ze Śląskiem poprzez regionalną tematykę lub osoby twórców. Jest próbą nawiązania dyskusji na temat profesjonalizmu i amatorstwa współczesnych twórców filmowych i pokazanie cienkiej granicy dzielącej ich produkcje.Założeniem pokazu jest także zachęcenie do spojrzenia na region Śląska przez pryzmat ludzi z niego pochodzących i próbujących pokazać go lub o nim opowiedzieć w sposób, w jaki potrafią, czasem niekonwencjonalny, czasem nieudolny, lecz zawsze bardzo osobisty. W przeglądzie wezmą udział filmy z I i II Gliwickiego Offowego Festiwalu Filmowego GOFFR.


Pokaz niemieckich filmow z Zagłębia Ruhry (Ruhrgebiet), prezentowanych na corocznym festiwalu Blicke aus dem Ruhrgebiet.


Pokaz dokumentów Lidii Dudy

Lidia Duda, reżyserka filmów dokumentalnych. Współpracuje z Magazynem i Redakcją Filmu Dokumentalnego i Reportażu TVP 2. Laureatka wielu prestiżowych nagród. Za dokument U nas w Pietraszach dostała nagrodę Grand Press w kategorii reportaż telewizyjny oraz wyróżnienie na 42 Festiwalu Filmowym w Krakowie. Autorka śląskich dokumentów Herkules oraz Herkules wyrusza w świat. Jej Herkules znajduje się w dziesiątce najlepszych dokumentów wyprodukowanych przez europejskie telewizje (Prix Europa 2005, Berlin); a także został uhonorowany Złotym Lajkonikiem jako najlepszy film dokumentalny na 45 Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie.

Herkules
Czasy świetności Bobrka, dzielnicy Bytomia już dawno minęły. To właśnie tam, w niegdysiejszej bogatej, przemysłowej części miasta rozgrywa się akcja filmu. Dziś już tylko nuda, ubóstwo i bezrobocie. A w środku bohater filmu, Herkules, 12 letni Krzyś Sawczuk. Dokument tylko z pozoru jest kolejną opowieścią o ekonomicznym i moralnym rozkładzie jednego ze śląskich miast. Tak naprawdę jest to przejmująca historia o sile miłości młodego chłopca do rodziców, który kosztem dzieciństwa i wielu wyrzeczeń zarabia na ich utrzymanie. W jednym z wywiadów (z Olą Wołoszczuk), autorka dokumentu Lidia Duda mówi
: „Bo kim jest Herkules? Tak naprawdę nikim. Upadł na samo dno. Codziennie przemierza te same ulice, niosąc złom do skupu. I nagle mam okazję opowiedzieć o nim wzruszającą historię. O jego miłości do rodziców, o jego determinacji i sile. Z najsłabszego, najchudszego i pierwszego do bicia na podwórku, stał się Kimś.”

Herkules wyrusza w świat
Lidia Duda opowiada dalsze losy Krzysia Sawczuka. Po obejrzeniu w telewizji historii Herkulesa, młodzi ludzie, Sergiusz i Kasia z Warszawy, postanawiają zabrać chłopca na wakacje. Herkules pierwszy raz opuszcza rodzinne strony, a kamera towarzyszy mu w wyprawie. Krzyś z radością i w zaskakującym tempie przystosowuje się do wygód wielkomiejskiego życia, pełnego w przeróżne atrakcje. Nie przestaje myśleć jednak w swoich kategoriach, odwiedzając Muzeum Wojskowe zastanawia się ile można by dostać pieniędzy za tamtejsze eksponaty w skupie złomu. Młodzi ludzie zaczynają moralną walkę o Herkulesa. O konstruktywną zmianę postaw myślenia chłopca i jego otoczenia w rodzinnym domu. Nie łatwe to zadanie, mimo to nie poddają się.




Węgiel Student Film Festival